Autentikus személyiség

Hogyan lehet a hátrányból előny?

Coachként gyakran találkozom olyan emberekkel, akiknek meggyőződése, hogy egy hátrány egész életre szól, azon nem lehet változtatni, sőt a helyzet idővel egyre rosszabbá válik. Tipikus esete ennek, amikor valaki szegény családba születve, felnőttként is szegénységben él, és a gyermekeit is ezzel a nehéz batyuval indítja útnak. Rendszerint olyan mondatok kerülnek be, ebbe a nehéz batyuba, hogy “Sajnos mi szegények vagyunk, ezért hiába okos a gyerekünk, nem tudjuk a továbbtanulását támogatni. Így marad ő is képzetlen, és szegény, pedig sokra vihette volna” A másik gyakori önsorsrontó mondat és gondolat “Ezen a vidéken nem lehet boldogulni. Örül az ember, ha közmunkára behívják, ha ez sincs, marad a segély, abból pedig, csak éhen halni lehet.” Még egy szörnyűséget a végére, aztán gyorsan abbahagyom: “Ezzel a szegénységgel, nem lehet semmit kezdeni. Ebbe csak belebetegszik az ember. Vagy belebolondul.”

Régen összerándult a gyomrom ezekre a mondatokra, de mióta coach vagyok, egyre több örömöt találok az efféle beszélgetésekben. Minden hátrányban benne van az előny lehetősége isKérdéseket teszek fel, amivel jól belekavarodik a segítséget kérő coachee a panaszába. Nézzünk egy példát: “Azt mondta ezen a szegénységen  nem lehet változtatni, sőt a helyzet idővel egyre rosszabbá válik.  Ha nem lehet rajta változtatni, akkor hogy válik egyre rosszabbá?” Néhány hasonló provokatív kérdés után, lassan ráébred a coachee, hogy még akkor is változnak a dolgok, ha semmit sem teszünk. Hiszen a változás az élet egyik állandósága. Innen már könnyen haladunk tovább afelé, hogy ebbe a változásba, bele lehet avatkozni. Sőt, tehetjük ezt, a saját érdekeinket szem előtt tartva is. Számtalan módszer, technika, film, történet segíthet bennünket ezen az úton.  Egyik ilyen módszer a coaching, ami még olyan nehéz helyzetben lévő családoknak is segíthet, mint a képen látható Kolompár család. A meséskönyvben lévő tizenöt fejezetből megtudhatjuk, hogyan változtassunk a hozzáállásunkon, hogy egyre boldogabbá, gazdagabbá, örömtelibbé váljunk.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .